На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

 

Сучасна пенсійна система – перспективи на майбутнє.

 

Реформування системи пенсійного забезпечення в Україні сьогодні є одним із основних напрямків вдосконалення загальної системи соціального захисту населення. Як відомо, нинішня система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів.

Перший рівень — солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, яка базується на принципах солідарності і субсидування та здійсненні виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Розмір пенсій у такій системі залежить від розміру заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески та від страхового стажу.

Другий рівень пенсійної системи – накопичувальна  система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, яка ґрунтується на засадах накопичення коштів застрахованих осіб у Накопичувальному фонді. Передбачено, що кожен, хто вкладатиме частину своєї заробітної плати в Накопичувальний фонд, буде отримувати не тільки звичайну «державну» (солідарну) пенсію від Пенсійного фонду, але і додаткову пенсію, за рахунок коштів, облікованих на його накопичувальному пенсійному рахунку.

Одним з найбільш комплексних завдань щодо подальшого реформування системи пенсійного страхування стало запровадження ведення єдиного реєстру платників та чіткої персоніфікованої бази даних по всіх застрахованих особах. Платникам вже не доводиться заповнювати окремі форми звітності для кожного фонду, а також витримувати перевірки різних фондів. Тобто роботодавець подає звітність лише в Пенсійний фонд та ним же і перевіряється.

В накопичувальній пенсійній системі розмір пенсії застрахованої особи залежатиме від суми коштів, облікованих на її індивідуальному накопичувальному пенсійному рахунку. Обов'язкові відрахування до Пенсійного фонду робляться страхувальниками при нарахуванні заробітної плати. Пенсійний фонд в цьому випадку виступає великим накопичувачем, куди спочатку йдуть всі відрахування, а потім розподіляються між пенсіонерами, які будуть отримувати чесно зароблену ними пенсію.

Третій рівень являє собою систему недержавного пенсійного забезпечення, що базується на засадах добровільної участі громадян, роботодавців та їх об’єднань у формуванні пенсійних накопичень з метою отримання громадянами пенсійних виплат на умовах та в порядку, передбачених законодавством про недержавне пенсійне забезпечення. Майбутні пенсіонери можуть добровільно сплачувати внески до недержавного пенсійного фонду, та згодом матимуть можливість отримати додаткову пенсію. Розмір пенсії залежатиме від суми нарахованих та сплачених внесків.

Можна зробити такий висновок: всі три системи мають існувати паралельно, бо кожна з них найкраще забезпечує особливості різних верств населення. Реформована солідарна система враховуватиме інтереси людей з мінімальними доходами. Найбільш справедливою у розподілі пенсій є накопичувальна система, заснована на обов’язковому страхуванні для осіб з середніми доходами. Натомість людям з високими доходами вигідно робити заощадження через добровільне страхування внесків.

На сучасному етапі реформування пенсійної системи громадяни, сплачуючи особисті пенсійні внески, сприймають пенсійну систему вже не як абстрактний механізм виплати їм грошей при досягненні пенсійного віку, а як персональну відповідальність за власне майбутнє. Причому це стосується не тільки осіб пенсійного віку безпосередньо, але й всього населення країни.

 

Людмила Грень,

начальник відділу

персоніфікованого обліку,

інформаційних систем та мереж

управління Пенсійного фонду України

в Першотравневому районі м.Чернівці