На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Повернутись

Довгоочікувана заміна чотирьох соціальних зборів одним відбулася. Закон  України “ Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ” передбачає з 1 січня 2011 року консолідацію у Пенсійному фонді України всіх функцій соціального страхування: поставлення на облік, формування і ведення Державного реєстру соціального страхування, забезпечення єдиної звітності, контроль за сплатою єдиного соціального внеску і стягнення заборгованості.

Що ж таке соціальний внесок? Для чого він потрібен?

Єдиний соціальний внесок - це єдиний платіж до Пенсійною фонду, який міститить в собі декілька внесків на соціальне та пенсійне страхування. Якщо у вас є робота, яку ви як роботодавець пропонуєте працівникам, то відповідно, ви й виплачуєте за неї зарплату. З неї проводилися відрахування до Пенсійного фонду та ще трьох соціальних фондів - страхування на випадок безробіття, із тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві. Які це несло незручності для роботодавця, зрозуміло:

  • потрібно в усіх чотирьох фондах стати на облік;
  • робити відрахування до цих фондів;
  • заповнювати звітність по кожному фонду та звітувати в кожен окремо;
  • стежити за термінами подання звітності в чотирьох фондах.

Введення ж єдиного соціального внеску полегшило подання звітності до цих фондів - всі ці відрахування зводяться в один єдиний соціальний внесок, який сплачується однією сумою. Замість звітування в 4 різні інстанції необхідно вже  сплачувати і звітуватися лише до Пенсійного фонду - адже саме Пенсійний фонд  адмініструє цей внесок.

Згідно нової ідеології, ставка веску визначається в залежності від того, до якого об” єкту оподаткування вона застосовується, а сам  об”єкт оподаткування  обмежується прийнятою максимальною величиною. Наприклад, для військовослужбовців строкової служби ставка внеску передбачається 34.7% , для роботодавців за класами ризиків - від 36.76% до 49.7%,  для бюджетних установ – 36.3% . Така велика шкала виникла через різницю в розмірах внеску на соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві.

Базовим звітним періодом для тих, хто використовує найману працю, залишається місяць, тому терміни подання звітності не зміняться. Для приватних підприємців і тих, хто забезпечує себе роботою самостійно( адвокати і т.і. ) слід зазначити, що 1 квітня спливає термін подання звітності за 2010 рік. Згідно законодавства підприємцю зараховується до пенсійного стажу повний місяць тільки в тому випадку, якщо за нього сплачено внесок не нижче мінімального. Що ж виходить? Більшість "спрощенців" платили до Пенсійного фонду раніше, наприклад,  80 гривень при мінімальному внеску близько 300 гривень на місяць (приблизно 34 відсотки ). І в такій же пропорції враховується його стаж. У підсумку за рік приватний підприємець з працею заробляє три-чотири місяці страхового стажу. І потім, коли людина звертається за пенсією, він з подивом виявляє, що у нього просто не вистачає стажу. Це серйозна проблема, з якою вже зіткнулися десятки тисяч людей. А "спрощенців" у нас в країні  близько мільйона. Щоб виправити цю ситуацію, і був прийнятий  закон про сплату такими приватними підприємцями внеску на пенсійне страхування в розмірі не нижче мінімального (з урахуванням частини фіксованого або єдиного внеску, перерахованої в Пенсійний фонд) вже з липня 2010 року. А З 2011 року ця норма вже  врегульована введенням закону України “ Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зміни торкнулися форм звітності. Звітність , як і раніше, складатиметься на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких відбувається нарахування заробітної плати чи грошового забезпечення, та на які нараховуються внески. Це буде єдиний звіт для страхувальника, у інші фонди він подаватися  не буде. Перший звіт нового зразка необхідно  подати в лютому 2011 року за січень . Звертаю особливу увагу на те, що в Порядку подання нової звітності передбачається подання звіту на паперових носіях тільки при умові, що у страхувальника кількість застрахованих осіб буде не більше п”яти.

Змінилося і програмне забезпечення. Це стосується і програмного забезпечення у Пенсійному фонді, яке тепер базується на WEB-технології і програмного забезпечення страхувальників, яке використовується для формування їхніх звітів. Тому на цьому етапі буде дуже важливо бухгалтерам відслідковувати актуальність версії комплексу програм, у якому створюватиметься звіт для подання в Пенсійний фонд. А щодо отримання актуальної версії, то її можна буде отримати безоплатно, або у Пенсійному фонді за місцем реєстрації страхувальника, або на сайті Пенсійного фонду України за адресою www.spov.com.ua

Галина Ланова,  начальник відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м. Чернівці