Не ведіться на зарплату «у конвертах»
Відповідно до чинного законодавства право громадян на соціальний захист у нашій державі гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок сплати єдиного внеску громадянами, підприємствами, установами й організаціями.
Розмір пенсії за віком залежить від величини страхового стажу і розміру заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески до Пенсійного фонду України. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії включаються періоди, за які щомісяця й у повному обсязі сплачені страхові внески до Пенсійного фонду у розмірі не менше мінімального страхового внеску, обчисленого з мінімальної заробітної плати.
Парадокс нашого життя полягає в тому, що нерідко на межі бідності і соціальної незахищеності опиняється навіть працююча людина. Чимало роботодавців просто ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати на невелику зарплату, а часом зовсім не декларуючи оплату їхньої праці. Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, видають працівникам зарплату в «конвертах». У цьому випадку мова йде про «тіньові» заробітки, з яких не сплачуються податки і внески. В результаті, погодившись на одержання зарплати в «конвертах», більшість людей не задумується, що свідомо обкрадають самі себе.
На перший погляд здається, що ж тут поганого: вигідно як для роботодавця, так і для працівника. Адже перший - не платить податки, а другий - одержує гідну суму заробітку. Однак, насправді ця вигода зовсім примарна. Працівник, що одержує зарплату неофіційно, цілком беззахисний перед роботодавцем. Маючи дуже сумнівний виграш сьогодні, можна одержати однозначний програш у майбутньому. Оскільки, звернувшись за захистом своїх прав у будь-яку інстанцію, працівник не буде мати жодних доказів підтвердження розміру заробітної плати, яку він фактично одержував.
Одержуючи зарплату в «конверті», працівник робить серйозне правопорушення – фактично, він сприяє роботодавцю щодо порушення законодавства, та позбавляє себе гідної пенсії в майбутньому, так як низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні пенсії.
Крім цього, «тіньова» заробітна плата позбавляє працівника на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності в зв’язку з хворобою (лікарняні), а жінки - ще і допомоги по вагітності і пологах; допомоги по безробіттю, розмір якої залежить від офіційного середньомісячного заробітку, ряду інших соціальних виплат, в тому числі, у разі втрати годувальника.
Не давайте себе обманювати! Не перебирайте на себе зобов’язання роботодавця, реєструючись приватним підприємцем. Наполягайте на укладенні трудових угод, колективних договорів! Боріться не поодинці, а спільно, усім колективом!
Шановні громадяни, задумайтеся над своїм майбутнім, заздалегідь подбайте про гідний розмір вашої пенсії, соціальний захист Вашої родини!
Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях