На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Якими документами підтверджується спеціальний стаж?

 

Основним документом, що підтверджує спеціальний стаж, є трудова книжка.

Якщо із записів трудової книжки неможливо зробити відповідний висновок, то до управління Пенсійного фонду додатково надається уточнююча довідка закладу (установи). Також при вирішенні цього питання може бути розглянуто інші документи (положення про заклад, структуру, штатні розписи, акредитаційний сертифікат, тощо).

При визначенні права на призначення пенсій за вислугу років органи Пенсійного фонду України керуються, крім зазначених вище нормативно – правових актів, нормами інших законів, постанов Кабінету Міністрі України, наказів міністерств, відомств.

Так наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження переліків закладів охорони здоров’я, лікарських, провізорських і посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров’я № 385 від 28 жовтня 2002 року (далі – наказ № 385) затвердженого переліки закладів охорони здоров’я, лікарських, провізорських і посад молодших спеціалістів із фармацевтичною освітою в закладах охорони здоров'я.

Отже, якщо постає питання, чи зараховується той чи інший період до спеціального стажу, працівники управлінь Пенсійного фонду, а також уповноважені представники установ, які допомагають своєму працівникові визначити право на пенсію за вислугу років, користуються відповідним переліком.

Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених Постановою 909, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів та установ.

 

Чи зараховується до спецстажу час навчання  в медичному училищі або інституті та здійснення медичної практики?

 

Зарахування до спеціального стажу часу навчання в навчальних закладах чинним пенсійним законодавством України не передбачено. Період здійснення медичної практики (на підставі ліцензії) медичним спеціалістом, який зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності(фізична особа) і який в той час не перебуває в трудових відносинах із закладом охорони здоров’я, не зараховується до спеціального стажу, оскільки законодавством передбачено обов’язкове виконання двох умов: робота у відповідному закладі на посаді, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Водночас за наявності в такої особи 25 років спеціального стажу (звичайно, без урахування підприємницької діяльності), тобто якщо в неї право на призначення пенсії за вислугу років, припинення підприємницької діяльності при призначенні пенсії за вислугу років не вимагається, оскільки це не є робота, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років.

 

Чи передбачається пільгове обчислення спецстажу?

 

Так, при визначенні права на пенсію за вислугу років застосовуються норми ст.60 Закону № 1788, яка передбачає, що робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах( відділеннях) із лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах ( відділеннях) охорони здоров’я, а також психіатричних закладах охорони здоров’я зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.

 

Розмір пенсії визначається від спецстажу чи страхового?

 

Розмір пенсії визначається залежно від страхового стажу і заробітку кожної особи відповідно до ст. 27 і з урахуванням норм ст. 28 Закону № 1058.

Тобто якщо період навчання в медичному коледжі та час догляду за дитиною (як особі, яка не перебувала в трудових відносинах із закладом охорони здоров’я) не зараховується до спецстажу, то до страхового стажу ці періоди зараховуються. А от пільгове обчислення ( в подвійному розмірі) страхового стажу застосовується лише до 31 грудня 2003 року, оскільки страховий стаж після 1 січня 2004 року обчислюється календарно.

 

Чи може особа після призначення пенсії працювати за спеціальністю?

 

Згідно зі ст. 7 Закону № 1788 , пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає на неї право. Отже, у період отримання цього виду пенсії працювати можна лише на посадах і в закладах, які не передбачені  Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою № 909. 

 

Людмила Лотоцька,

начальник управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях