На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Як призначаються пенсії за вислугу років медичним працівникам

 

Медичні працівники належать до представників тих професій, які мають право на пенсію за вислугу років. Така пенсія за певними своїми ознаками схожа на пенсію за віком, оскільки призначається довічно і її розмір залежить від отримуваного особою заробітку та страхового стажу. Головну роль для призначення пенсії за вислугу років відіграє стаж роботи за спеціальністю. Та, незважаючи на вдавану простоту питання, воно часто «обростає» неправильними тлумаченнями і неточними формулюваннями. Отож, на найактуальніші запитання медиків, які збираються йти на пенсію за вислугу років, відповідає начальник управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях.

 

За нормами якого закону призначаються пенсії за вислугу років медичним працівникам?

П.2 Прикінцевих положень розділу ХV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування «№ 1058-ІV від 9 липня 2003 року (далі – Закон №1058) передбачає, що пенсії за вислугу років призначаються згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. Проте, оскільки на цей час такий законодавчий акт не прийнято, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку і наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 5 листопада 1991 року (далі –Закон №1788).

Порядок обчислення спеціального стажу та умови, за яких особа набуває право на пенсію за вислугу років, визначені Законом № 1788, а страховий стаж, залежно від якого визначається розмір пенсії, обчислюється за нормами Закону № 1058.

При визначенні права на пенсію за вислугу років трудовий (спеціальний) стаж як до, так і після 1 січня 2004 року обчислюється згідно з нормами Закону № 1788 і постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12 серпня 1993 року – за даними трудової книжки, а в разі потреби – уточнюючих довідок.

Тобто, якщо медична сестра лікарні після 2004 року щомісяця працює на 0,5 ставки й отримує заробітну плату в розмірі меншому від мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством , то до страхового стажу буде зарахований кожний місяць роботи після 1 січня 2004 року пропорційно до сплачених страхових внесків (якщо не здійснено доплату до мінімального страхового внеску), а до стажу роботи за спеціальністю, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, буде зарахований кожний місяць роботи як повний.

Умовою для призначення пенсії за вислугу років є наявність спеціального стажу роботи на посадах і в закладах, не меншого 25 років.

 

Робота в яких закладах і на яких посадах дає право на пенсію за вислугу років?

Перелік таких посад і закладів затверджений постановою КМУ « Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» № 909 від 4 листопада 1993 року (зі змінами) (далі – Постанова -909).

  • Лікарняні заклади, лікувально – профілактичні заклади особливого типу, лікувально – трудові профілакторії, амбулаторно –поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно – курортні заклади, установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), діагностичні центри (Лікарі та середній медичний персонал ( незалежно від найменування посад)
  • Аптеки, аптечні кіоски, аптечні магазини, контрольно – аналітичні лабораторії (Провізори, фармацевти ( незалежно від назви посади), лаборанти.
  • Медико – соціальні експерті комісії, бюро судово – медичної експертизи (Лікарі й середній медичний персонал (незалежно від найменування посад).

Отже, для визначення права на зарахування до спеціального стажу певного періоду роботи необхідно, щоб людина працювала в закладах і на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років.

 

Людмила Лотоцька, 

начальник управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях