На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Індексація пенсій: Коли? Кому? Скільки?

 

Проведення індексації пенсій здійснюється відповідно до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, частини 1 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, та даних Держстату України.

Відповідно до вищезазначеного Порядку індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і публікується в офіційних періодичних виданнях. 

Індексація пенсій здійснюється непрацюючим пенсіонерам у межах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (на сьогодні він становить 949 грн.).

Працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, що призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. Після цього здійснюється перерахунок суми індексації пенсії.

Індексація проводиться автоматизованим способом за наявною інформацією, що міститься у матеріалах пенсійних справ та електронній базі даних одержувачів пенсій. Водночас, слід зазначити, що підстави для проведення індексації визначаються для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від складових пенсійної виплати, місяця підвищення пенсії внаслідок проведених перерахунків, розміру такого підвищення та інших обставин. Місяць, в якому відбулося підвищення пенсії, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації.

Звертаємо увагу, що згідно із зазначеним Порядком не підлягають індексації пенсії, у складі яких є доплата до прожиткового мінімуму, тобто коли розмір пенсії, обчислений відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням стажу та заробітної плати є меншим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Наприклад:

Загальний розмір пенсії складає 976,00 грн., де: 900,00 грн. – основний розмір пенсії, обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати; 27,00 грн. – доплата за понаднормативний стаж; 49,00 грн. – доплата до прожиткового мінімуму (949,00 грн. – 900,00 грн.).

За повідомленням Державної служби статистики України індекс споживчих цін перевищив поріг індексації і становив 103,8 відсотка.

У зв'язку з цим при проведенні індексації пенсій у липні 2014 року максимальний приріст індексу споживчих цін для проведення індексації становить 28,9 % (при базовому місяці – жовтень 2009 року), мінімальний – 3,8 % (при базовому місяці – квітень 2014 року).

Більш детальні роз'яснення можна отримати за телефонами “гарячої лінії” управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях, або скористатись послугою скайп-зв’язку: еdune_vikno

 

Оксана Штифанович,

заступник начальника відділу

з обслуговування та розгляду звернень громадян

управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях