На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Євроінтеграція, перспективи створення служби пробації.

 

В умовах суспільної трансформації України особливо гостро постає питання формування повноцінної правової держави європейського типу. Це знайшло своє втілення в офіційно проголошеному курсі на інтеграцію до Європи,  що передбачає приведення норм і стандартів внутрішнього життя нашого суспільства у відповідність з нормами і стандартами Європи.

Однією із важливих складових процесу інтеграції є реформування правоохоронних органів, зокрема й кримінально – виконавчої системи нашої держави. Певною мірою саме за станом цієї системи, ставленням суспільства до правопорушників, умовами, які  створенні для їх виправлення світова спільнота оцінює ступінь цивілізованості держави та демократії й гуманізму в ній.

Одним з напрямів реформування пенітенціарної (тюремної) системи України є створення на базі кримінально-виконавчої інспекції служби пробації, яка існує у більшості країн Європи, вдосконалення діяльності органу завдяки створенню дієвих умов для виправлення та ресоціалізації засуджених, їх соціальної адаптації відповідно до вимог Європейських пенітенціарних правил.

Що ж таке пробація? Це комплекс заходів, що полягає в передачі особи, визнаної судом винною у скоєнні злочину, без застосування до неї санкцій у виді обмеження або позбавлення волі на певний строк, під нагляд служби пробації на термін та на умовах визначених судом.

Однією з найважливіших функцій, яку виконує служба пробації, є досудова, яка отримала назву «соціальне дослідження особистості підсудного». Її здійснення дає суду можливість отримати додаткову інформацію про злочинця та розробити відповідні програми ресоціалізації, якщо засудженому буде призначено альтернативний вид кримінального покарання. Другою, основною, функцією працівників служби пробації є післясудова, тобто безпосереднє виконання альтернативних видів покарань, нагляд за засудженою особою та його ресоціалізація на основі спеціальної програми.

На сьогоднішній день так звана служба пробації в Україні знаходиться в стані зародження. Поки ще вона існує лише в проекті і на стадії експериментів, які проходять і на базі Першотравневого районного підрозділу кримінально-виконавчої інспекції області.

Налагоджено двохсторонню співпрацю щодо втілення досвіду шведських колег у запровадженні служби пробації в Україні, що буде корисним у реформуванні Української системи виконання покарань.

Таким чином, незважаючи на те, що кримінальна політика все ще носить переважно каральний характер, постала необхідність та вживається комплекс заходів щодо перегляду застарілих стереотипів, якими керувалися суди при призначенні переважно тих кримінальних покарань, що були пов’язані з позбавленням волі. Сьогодні пріоритетними напрямками у кримінально – виконавчій політиці держави є пошуки не в’язничних різновидів покарання, створення реальних передумов для кардинальної реформи системи виконання покарань у напрямку гуманізації та демократизації, яка повинна ґрунтуватися на міжнародних стандартах у сфері захисту прав людини та засуджених. Головна мета гуманізації полягає не лише у застосуванні до особи, яка вчинила злочин, кримінального покарання, а й у створенні таких умов та порядку відбування покарання, які б не ізолювали засудженого від суспільства, не озлоблювали його проти системи правосуддя.

 

 

Ст. інспектор Чернівецького МВ

кримінально-виконавчої інспекції

ВДПтСУ в Чернівецькій області

капітан  вн. служби

Качаловський М.В.