На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Повернутись

Такий традиційний підхід у розв’язанні наболілих проблем мешканців району було застосовано на зустрічі-нараді з керівниками органів самоорганізації населення Першотравневого району, яка відбулася в районній у місті раді 29 вересня 2009 року.

У своїй промові заступник голови з питань діяльності виконавчих органів ради Юрій Штефуник зупинився на основних аспектах діяльності ОСН, в першу чергу, на вирішенні житлово-комунальних питань.

На даний момент на території Першотравневого району функціонує 31 орган самоорганізації населення, з яких, 20 – будинкових комітетів, 8 – вуличних та 3  комітети мікрорайону.

Маючи визначені законодавством України повноваження, певний досвід роботи, ОСН в районі взяли на себе обов‘язки вирішувати злободенні питання функціонування відповідних територій, турбуватися про збереження житлового фонду, поліпшення санітарного стану та екології тощо. Окремі з них вже пройшли процес становлення, набули певного досвіду роботи, стали ефективною ланкою зв‘язку між районною радою та членами територіальної громади. Ось декілька прикладів:

  • завершено роботи по утепленню фасаду, виконано ремонт двох під‘їздів будинку № 259 на вул.Руській (голова будинкового комітету Рослякова Анжела Георгіївна). Силами мешканців цього ж будинку замінено вхідні двері на металеві з кодовим замком;
  • активісти вуличного комітету вулиці Ромаданівської (голова вуличного комітету Сусак Зінаїда Георгіївна) вирішили питання встановлення трансформаторної підстанції, що дало можливість покращити подачу електроенергії в житлові будинки. Мешканцями також були проведені роботи по розширенню вулиці;
  • чимала робота була проведена вуличним комітетом вулиці Вапнярської (голова Лобач Петро Васильович), яка найбільше постраждала під час минулорічної повені. Це участь у розподіленні гуманітарної допомоги, обстеженні житлових умов, розчищення прилеглої території після повені тощо:
  • мешканці мікрорайону «Гарячий Урбан», де також працює комітет мікрорайону (голова Якимчук Сільва Петрівна), власними силами забезпечують належний санітарний стан прибудинкових територій, беруть участь у ліквідації стихійних сміттєзвалищ, сприяють розв’язанню проблем газифікації, телефонізації, електрифікації;
  • в будинку №7 по вул.Вірменській спільними зусиллями голови будинкового комітету Воскобойніка Леоніда Івановича та активних мешканців здійснено ремонт вхідних дверей та сходової клітини, встановлено кодовий замок, приведено в належний санітарний стан прилеглу територію, здійснюється щоденне прибирання під’їзду та сходових клітин.

Основними аспектами ефективної роботи системи органів самоорганізації населення району є дієва координація їх діяльності, поінформованість керівників комітетів та забезпечення передовим досвідом роботи. З цією метою районна у місті рада сприяє діяльності органів самоорганізації населення, організовує їх роботу та допомагає вирішувати конкретні справи. Відділом організаційно-кадрової роботи постійно надається методична та інформаційно-консультативна допомога керівникам ОСН у здійсненні ними своїх повноважень, забезпечується координація їх діяльності та ефективна взаємодія з виконавчими органами ради та депутатським корпусом. Проводяться наради з головами комітетів за участю голови ради, керівників виконавчих органів, начальників комунальних та житлових ремонтно-експлуатаційних підприємств району.

В травні 2009 року відбулася нарада в МКП "Чернівціспецкомунтранс" за участю депутатської постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, індивідуального будівництва, благоустрою та санітарного стану довкілля, працівників відділу благоустрою, санітарії та екології та керівників органів самоорганізації населення, де розглядалось питання організації збору та вивозу твердо-побутових відходів на території Першотравневого району м.Чернівці.

Особлива увага приділялась укладанню угод на вивіз ТПВ з приватного сектора. На сьогоднішній день позитивно спрацювали в цьому напрямку керівники вуличних комітетів вулиць Ромаданівська, Ракетна, Орловська, Жасмінна, Ізмаїльська, Гайова, комітету мікрорайону "Гарячий Урбан" та інших.

КЖРЕПи району вишукують кошти з власних резервів для першочергового задоволення потреб органів самоорганізації населення, де активно працюють керівники.

На території КЖРЕП №9 діє 8 комітетів, КЖРЕП №11 – 7, КЖРЕП №12 – 11, ПП «Жтилосервіс» - 5.

Силами КЖРЕП №11 (Савко М.Д.) виготовлено та встановлено металеві двері у під’їзді будинку №279 по вул.Головній. У цьому будинковому комітеті (голова Сторожук Любов Василівна) робота ведеться з відповідальністю. Виконано облаштування подвір’я лавками, вирішено питання освітлення під’їзду.

Завдяки ініціативі та наполегливості керівництва будинкового комітету по вул.Димитрова, 4 (голова Сторожук Тамара Сергіївна), за сприяння КЖРЕП №9 виконано капітальний ремонт даху, за рахунок коштів мешканців в будинку встановлено решітку при вході в підвал, поміняно каналізаційні труби, здійснено підтримуючий ремонт.

Важливу роль в підвищенні дієвості органів самоорганізації населення відіграє моральне та матеріальне стимулювання активних керівників комітетів. З метою ефективного використання цього важеля  щороку з міського бюджету виділяються кошти для матеріального заохочення активістів. Преміювання було здійснено і в минулому році по підсумках підготовки до 600-річчя м.Чернівці за конкретні результати роботи.

 З 2006 року в нашому місті започатковано проведення щорічного загальноміського конкурсу на кращий проект з утримання та благоустрою житлових будинків, прибудинкових та міжбудинкових територій м.Чернівці серед ОСН, ЖБК, ЖБТ, ТСББ 3-х районів міста – Шевченківського, Першотравневого та Садгірського.

Приємно відзначити, що щороку громадські об’єднання Першотравневого району, а саме ОСН здобувають перемогу у окремих номінаціях конкурсу. Так в 2006 році в номінації «Утеплення фасадів будинків» переміг проект будинкового комітету по вул.Білоруській, 85 (голова комітету Зазубік Марія Василівна). Загальна вартість робіт – 550 тис.грн. За умовами конкурсу мешканці будинку прийняли дольову участь у проведенні робіт зібравши 35тис.грн., а  решта коштів – 515тис.грн. була надана міською радою.

У 2007 році будинковий комітет по вул.Авангардній, 49 (голова комітету Перепічка Юрій Андрійович), який мав технічні нововведення (світлодіодні освітлювальні прилади), здобув перемогу в номінації «Реконструкція електричних мереж і обладнання з використанням енергозберігаючих технологій, виконання робіт з теплозбереження та опорядження під’їздів і сходових кліток житлових будинків». Вперше в Україні 110 квартирний будинок по вул.Авангардній, 49 м.Чернівці  оснащений новітніми світлодіодними освітлювальними приладами у місцях загального користування, яке дало економію електроенергії біля 90%.

Рішенням виконкому міської ради у 2008 році кращим проектом для часткового бюджетного фінансування в номінації «Відновлення зовнішнього покриття і водовідвідних елементів фасадів одно-двоповерхових будинків комунальної власності і таких, що зняті з балансу комунальної власності, які розташовані в межах історико-культурної заповідної території міста та прилеглих до неї вулиць» було визнано будинковий комітет по вул.Л.Кобилиці, 95 - голова Гафійчук Рімма Іванівна. Розрахункова вартість проекту – 80,925тис.грн. Розподіл дольової участі у фінансуванні проекту: будинковий комітет – 25% (20.231тис.грн.), міська рада – 75% (60.694тис.грн.). На сьогоднішній день всі роботи по даній адресі виконані та профінансовані повністю, а будинок виглядає дуже достойно.

Однак, дискусійним сьогодні  залишається питання фінансового та матеріально-технічного забезпечення діяльності ОСН. Хоча закон і передбачає таку можливість (ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вказує, що одним з джерел фінансування органів самоорганізації населення є саме кошти місцевих бюджетів), але практика показує, що у бюджеті міста і, відповідно, району такі кошти поки що не передбачалися. 

Цим обумовлені і ті проблеми, які сьогодні не в змозі вирішити самостійно частина органів самоорганізації населення. Це і проблема водопостачання будинку № 85 на вулиці Білоруській (голова будинкового комітету Зазубік Марія Василівна), на вулиці Ізмаїльській  (голова Маланчук Лариса Леонівна), заміна лінії електромережі та відновлення дороги на вулиці Вапнярській (голова Лобач Петро Васильович), обрізка аварійних дерев на вулиці Гайовій (голова вуличного комітету Кравчук Марія Іванівна) тощо. А найбільш "болючою" проблемою будинкових комітетів є ремонт покрівель та фасадів будинків.

Найбільш активні керівники комітетів звертаються усно і письмово до керівництва районної ради, її управлінь, відділів, служб, до департаментів міської ради з питань, що неможливо вирішити самостійно. Частина з них вирішена позитивно, а питання які неможливо вирішити, за відсутності фінансування, знаходяться в процесі розгляду та на контролі.

       Аналіз звернень показав, що в:

  • в 2006 році надійшло – 27 звернень;
  • в 2007 році надійшло – 21 звернення;
  • в 2008 році надійшло  – 12 звернень.
  • за 9 місяців 2009 року – 4 звернення.

Динаміка росту звернень від керівників комітетів ОСН зменшується.

На жаль, не всі керівники комітетів долучаються до реалізації передбачених законом повноважень. Недостатньо використовуються можливості співпраці органів самоорганізації населення з правоохоронними органами, зокрема в питаннях охорони громадського порядку, профілактики правопорушень у побуті та серед неповнолітніх. Потребує уваги робота з інвалідами, сиротами, багатодітними та малозабезпеченими сім‘ями тощо.

Сьогодні створення органів самоорганізації населення та території району відбувається повільними темпами. Це пов’язано з тим, що чинне законодавство в даній сфері ще недосконале, відсутні механізми дієвого стимулювання даного процесу та реальної заінтересованості керівників комітетів, які нині мають більше проблем, аніж переваг. Як результат – більшість комітетів, які діють на території району, створені з ініціативи районної ради, ініціатива ж мешканців набагато менша.

Щодо перспектив розвитку системи самоорганізації населення району, то зважаючи на основні напрямки діяльності будинкових комітетів, можна прогнозувати поступову їх трансформацію у об‘єднання співвласників багатоквартирних будинків. Такий напрямок їх розвитку буде прогресивним, оскільки дасть можливість мешканцям не лише приймати участь у вирішенні питань місцевого значення, але й стати реальними власниками свого житла та здійснювати його ефективне утримання, що стане важливим етапом у реформуванні житлово-комунальної сфери міста.