На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Пильність під час працевлаштування - Ваша соціальна гарантія

 

Держава гарантує громадянам право на працю, яке визначене ст. 43 Конституції України і включає можливість заробляти собі на життя працею, яку особа вільно обирає або на яку вільно погоджується, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, а також право на належні умови праці, своєчасне отримання заробітної плати.

Як показує практика не завжди визначені Основним Законом держави гарантії дотримуються. Порушення законодавства про оплату праці, примусове запровадження неповної зайнятості, неоформлення трудових відносин, надання відпусток без збереження заробітної плати, невиплата допомоги в разі тимчасової втрати працездатності, порушення строків розрахунку при звільненні, недотримання державного гарантованого мінімального розміру заробітної плати - це далеко не повний перелік порушень, який змушує працівників вдаватись до різних способів захисту своїх прав і законних інтересів.

Серед порушень трудового законодавства часто зустрічається неофіційне працевлаштування. Це зайнятість працівників на підприємствах, інших суб'єктах господарювання без оформлення трудових відносин з метою уникнення сплати внесків, пов'язаних з трудовою діяльністю, належних платежів до бюджету та Пенсійного фонду із суми заробітної плати найманих працівників, невідображення фактично одержаних доходів в офіційному обліку для зменшення суми податків та єдиного соціального внеску. Працівники, які погоджуються працювати без оформлення трудових договорів, ризикують  через 2-3 місяці бути звільненими без виплати заробітної плати. За таких обставин неможливо встановити наявність трудових відносин у зв'язку з тим, що роботодавцем заперечуються факти використання найманої праці працівника та відсутні будь-які відомості про працевлаштування. Такі факти не поодинокі. Найбільше неоформлених працівників працює в охоронних структурах, підприємствах торгівлі, особливо у сфері ресторанного бізнесу, а найчастіше беруть людей на роботу без оформлення трудових відносин приватні підприємці.

Слід зауважити, що такі працівники не підпадають під захист трудового законодавства, на них не поширюються вимоги про оподаткування доходів і соціальне страхування. При виході на пенсію, період неофіційного працевлаштування не зараховується таким працюючим до страхового стажу, що суттєво впливає на розмір призначеної пенсії. Зарплата в «конверті» означає, що роботодавець платить частину звичайної заробітної плати або додаткову заробітну плату готівкою без декларування цієї суми відповідним органам. Працівникові виплачується відносно невелика сума офіційної заробітної плати, у більшості випадків на рівні мінімальної заробітної плати, з якої роботодавець нараховує, сплачує податок з доходів фізичних осіб та єдиний соціальний внесок. Інколи робочий час, обумовлений трудовим договором, оплачується офіційно, а за додатково відпрацьовані години працівники отримують винагороду готівкою, без декларування зазначених сум. Встановити такі факти та притягнути порушників законодавства про працю до відповідальності доволі складно. Працівники неохоче погоджуються на спілкування, боячись втратити роботу. Це виясняється лише тоді, коли виник конфлікт між працівником і роботодавцем, або працівник звільнився з роботи і для захисту своїх прав звернувся до інспекції праці чи в правоохоронні органи, органи виконавчої влади. Інспекція праці рекомендує при працевлаштуванні вимагати від роботодавця офіційного оформлення трудових відносин, які ґрунтуються на трудовому договорі між працівником і керівником підприємства, організації або уповноваженим ним органом. Трудовий договір оформлюється наказом, який підписується керівником або реєструється в центрі зайнятості, робиться відповідний запис у трудовій книжці. За цих умов працівник матиме можливість працювати офіційно та отримувати  декларовану заробітну плату. Сьогодні важливо, щоб кожен роботодавець усвідомив, що тільки дотримання законодавства про працю сприятиме забезпеченню соціальних гарантій найманих працівників, розширенню ринку праці, підвищенню ефективності виробництва, зменшить соціальну напругу в суспільстві.

 

 

Кароліна Паскар,
начальник відділу прогнозування платежів
та обліку застрахованих осіб управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях