На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Відповідають фахівці Пенсійного фонду

 

Запитання: Чи зараховується до трудового (страхового) стажу період перебування слухачем підготовчого відділення вищого навчального закладу на підставі запису, внесеного до трудової книжки цим навчальним закладом?  

Відповідь: Згідно зі статтею 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до стажу роботи зараховується час навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах, і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Згідно з п. 5 Положення про освітньо-кваліфікаційні рівні (ступеневу освіту), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1998 р. № 65, зміст навчання - це науково-обґрунтований методичний та дидактичний навчальний матеріал, засвоєння якого забезпечує здобуття освіти і кваліфікації згідно з освітньо-кваліфікаційним рівнем.

Водночас, статтею 53 Закону України “Про вищу освіту” передбачено, що студент (слухач) - це особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого навчального закладу і навчається за денною (очною), вечірньою або заочною, дистанційною формами навчання з метою здобуття певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів.

Вищий навчальний заклад може мати у своєму складі підготовчі відділення (підрозділи), підрозділи перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів, лабораторії, навчально-методичні кабінети, комп'ютери та інформаційні центри, навчально-виробничі та творчі майстерні навчально-дослідні господарства, виробничі структури, видавництва, спортивні комплекси, заклади культурно-побутового призначення та інші підрозділи, діяльність яких не заборонена законодавством. При цьому, відділення - це структурний підрозділ, що об'єднує навчальні групи з однієї або кількох спеціальностей, методичні, навчально-виробничі та інші підрозділи (стаття 30 Закону України “Про вищу освіту”).

Оскільки особа, яка є слухачем підготовчого відділення вищого навчального закладу, не здобуває певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів, то підстав для обчислення страхового стажу з урахуванням періоду навчання на підготовчому відділенні вищого навчального закладу немає. 

Запитання: Отримую пенсію, як інвалід з дитинства. Чула, що такій категорії осіб, як я, якщо один з батьків помер, можна оформити пенсію по втраті годувальника. Чи правда це?

Відповідь: Інваліди з дитинства та діти-інваліди віком до 18 років мають право на державну соціальну допомогу, право якої визначає управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання інваліда з дитинства або батьків, усиновителів, опікуна, піклувальника дитини-інваліда.

Інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, які мають одночасно право на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам”, на пенсію та на державну соціальну допомогу згідно із Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам", призначається за вибором інвалідів з дитинства (законних представників інвалідів з дитинства, визнаних недієздатними, та дітей-інвалідів) державна соціальна допомога відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” або пенсія чи державна соціальна допомога згідно із Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам".

Статтею 36 .1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по ІІІ групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи була вона на утриманні годувальника.

Статтею 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, зокрема, що пенсія у зв'язку із втратою годувальника призначається дітям померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.

Причинний зв'язок інвалідності з хворобами перенесеними у дитинстві МСЕК може встановлюватися за наявністю медичних документів лікувально-профілактичних закладів, що свідчать про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років.

Що стосується можливого надання статусу “дитина-інвалід” до 6-ти річного віку, то останній видається лікувально-консультаційною комісією (ЛКК) дитячої поліклініки.

При цьому, якщо інвалід з дитинства або дитина-інвалід має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника і державну соціальну допомогу, ці виплати призначаються одночасно.

Питання: 30 років відпрацювала в районній лікарні медсестрою, але за станом здоров'я останні три роки працюю на 0,5 ставки. Чи буду мати право на грошову допомогу під час виходу на пенсію?

Відповідь: Пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон) передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191. Пунктом 4 цього Порядку визначено, що страховий стаж, який визначає право на виплату грошової допомоги, враховується в календарному обчисленні.

За статтею 24 Закону страховий стаж – це період (строк), упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є менш ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу пропорційно до суми сплаченого страхового внеску.

Відповідно до вищевказаної статті періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.01.2004 року), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

 

Ірина Зварич,

начальник відділу пенсійного забезпечення спеціальних пенсій

управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях