На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Особливості врахування стажу, набутого за кордоном, при призначення пенсії в Україні

 

Особливості врахування стажу, набутого за кордоном, залежать від наявності та характеру угод, які уклала Україна з державами близького і дальнього зарубіжжя в галузі пенсійного забезпечення.

Виходячи з «територіального» принципу, на якому побудовані домовленості з країнами-учасницями СНД, до страхового стажу при призначенні пенсії в Україні зараховується стаж, набутий на території Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Російської Федерації, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану. Такий же принцип закладено в договір між Україною і Грузією.

Керуючись положеннями двосторонніх угод про соціальне забезпечення, укладеними в свій час СРСР з Монголією, Румунією та Угорщиною, при призначенні української пенсії може бути врахований стаж,  відпрацьований на території цих держав за умови його підтвердження компетентними органами відповідної сторони.

Дещо по-іншому вирішується питання зарахування стажу, набутого в країнах Прибалтики, угоди про пенсійне забезпечення з якими засновано на «пропорційному» принципі. Так, для визначення права на пенсію в Україні береться до уваги весь стаж, набутий особою в Литві, Латвії та Естонії. Втім, розрахунок розміру української пенсії провадиться тільки з урахуванням періодів, відпрацьованих на території Литовської Республіки до 01.01.1992, Латвійської Республіки до 01.01.1991, а ось «естонський» стаж при визначенні розміру пенсійного забезпеченні не враховується незалежно від часу, на який він припадає - радянський чи післярадянський період. В свою чергу,  литовська та латвійська сторони згідно з своїм законодавством виплачують пенсію за періоди роботи, набуті на своїй території, відповідно після 01.01.1992 та 01.01.1991, а за весь «естонський» стаж пенсія виплачується виключно Естонською Республікою (крім випадків, коли  зазначені періоди страхового стажу становлять менше 1 року – в такому випадку неповний рік роботи на території цих країн зараховується українською стороною).

Враховуючи, що встановлення права на пенсію в Україні зумовлено наявністю необхідного страхового стажу, слід відзначити, що легально здобутий страховий стаж, наприклад, в Чехії, Словаччині, Болгарії, Іспанії та Португалії, в разі нестачі «українського», може бути доданий до нього, що забезпечить право особи на пенсійне забезпечення в Україні.

Для вирішення питання щодо можливості врахування для розрахунку пенсії «іноземного» стажу слід звертатися до органу Пенсійного фонду за місцем проживання (реєстрації).

 

Катерина Лакуста,

заступник начальника

управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях