На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Відповідь фахівця управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях
 

Мені 20 років, навчаюся у ВНЗ. Я отримую пенсію по втраті годувальника. Чи отримуватиму я її в разі працевлаштування? І чи не зміниться її розмір?

Згідно з статтею 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закону) пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї. Непрацездатними членами сім’ї, зокрема, вважаються діти померлого годувальника, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих, навчальних закладах, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років. Будь-яких обмежень щодо права на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника в разі працевлаштування чинним законодавством не передбачено. Якщо одночасно з роботою буде продовжено навчання за денною формою, право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника залишиться. В разі переведення на навчання за будь-якою іншою формою навчання, окрім денної, право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника буде втрачено. Працевлаштування може вплинути на розмір пенсії, зокрема, на її індексацію, але загальний розмір пенсійної виплати становитиме не менше прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність. Згідно з пунктом 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається до органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання). Надалі, для проведення індексації подається довідка про розмір заробітної плати (стипендії) з урахуванням індексації.

 

Я отримую пенсію за вислугу років як медичний працівник. Чи маю я право надалі працювати та одержувати пенсію?

  Відповідно до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цей вид пенсії. Працівникам освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, пенсії за вислугу років призначаються відповідно до пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909. При влаштуванні на посаду, що передбачена вищевказаним Переліком, виплата пенсії за вислугу років, що призначена медичному працівнику, припиняється. В разі влаштування на інші посади, що не передбачені зазначеним Переліком, виплата такої пенсії не припиняється.

 

Чи можливо зарахувати до страхового стажу період догляду за інвалідом з дитинства ІІ групи внаслідок психічного розладу?

До страхового стажу для обчислення пенсії зараховується час догляду за інвалідом І групи, дитиною-інвалідом, а також престарілим (старше 80-ти років), який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Зазначені періоди догляду зараховуються:

  • до 01.01.2004 – на підставі акту обстеження фактичних обставин здійснення догляду та документів про перебування на інвалідності (для інвалідів І групи і дітей-інвалідів), документів про підтвердження віку (для престарілих і дітей-інвалідів), а також висновку лікувально-консультаційної комісії (ЛКК) про те, що престарілий потребує постійного стороннього догляду;
  • з 01.01.2004 – на підставі довідки органів праці та соціального захисту населення про одержання відповідної державної допомоги.

Зарахування до страхового стажу періоду догляду за інвалідом ІІ групи чинним законодавством не передбачено.

 

За які періоди враховується заробіток при призначенні пенсії? 

Для обчислення пенсії враховується лише заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року (до відома інформуємо, що за цей період індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку, тобто пенсіонеру не потрібно надавати довідки про заробітну плату з підприємств, установ, організацій, де він працював). Що стосується заробітної плати за періоди роботи до 1 липня 2000 року, то така заробітна плата може бути врахована при обчисленні пенсії за таких умов:

  • за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Таке право пенсіонери матимуть лише у період до 1 січня 2016 року;
  • в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців.

У зв’язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змінено показник середньої заробітної плати, з урахуванням якого визначатиметься заробіток для призначення пенсії. Передбачено, що з 01.01.2012 буде використовуватись середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

 

Катерина Лакуста,

заступник начальника

управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях