На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Роз'яснення пенсійних питань 

 

Чи зберігається право на пенсію зі втрати годувальника після 18-річчя?

 

Згідно зі ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), право на пенсію у зв’язку зі втратою годувальника мають діти померлого годувальника, які не досягли 18 років, або старше цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, мають право на такий вид пенсії до закінчення навчання в навчальних закладах, але не довше ніж до досягнення ними 23 років. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для призначення (продовження виплати) пенсії в разі втрати годувальника особі, яка досягла 18 років, потрібно надати довідку навчального закладу про те, що вона є учнем/студентом денної форми навчання.

З 01 липня 2013 року надано можливість одержувати пенсію у зв’язку з втратою годувальника дітям померлого годувальника в період між завершенням навчання в одному із навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців.

(До 1 липня 2013 року у вищезазначені періоди пенсія у зв’язку з втратою годувальника не виплачувалася.)

 

Чи має право особа при зверненні за призначенням пенсії за віком виключити певні періоди, за які враховується заробітна плата, та які це періоди?

 

Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі становлять не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

 

Які вимоги встановлені Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" до тривалості страхового стажу для призначення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівнику?

 

Відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (тобто 35 років страхового стажу для чоловіків та 30 років – для жінок), якщо такий працівник має, для чоловіків не менш як 20 років стажу наукової роботи, для жінок - не менш як 15 років стажу наукової роботи.

 

Катерина Лакуста,

заступник начальника

управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях