На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

ВІДПОВІДАЮТЬ ФАХІВЦІ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В М. ЧЕРНІВЦЯХ

 

Питання: Чи повинна фізична особа – підприємець першої та другої групи сплачувати єдиний внесок протягом відпустки або лікарняного? 

 

Відповідь: Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, визначені платниками єдиного внеску. Вищезазначені особи сплачують єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску за кожен місяць у період, коли підприємець був платником єдиного податку. Оскільки фізичні особи – платники єдиного податку першої та другої груп, у період протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів, залишаються платниками спрощеної системи оподаткування, відповідно зобов'язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове соціальне страхування у зазначений період.

 

Питання: Фізична особа – підприємець, яка обрала особливий спосіб оподаткування за єдиним податком, одночасно є застрахованою особою як найманий працівник на підприємстві, що сплачує всі необхідні платежі. Чи обов’язково потрібно сплачувати єдиний соціальний внесок підприємцю? 

 

Відповідь: Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Закону України від 08.07.2010 № 2464 – VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон), який набрав чинності з 01.01.2011 року, фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності є платниками єдиного внеску. Підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, відповідно до пункту 3 частини першої статті 7 Закону нараховують єдиний внесок на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу. Відповідно до Закону України від 07.07.2011 № 3609 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» з серпня 2011 року не мають обов’язку щодо сплати єдиного внеску у розмірі не менше мінімального страхового внеску, фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Оскільки норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» не містять будь-яких інших винятків, сплата єдиного внеску фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування та членами сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності здійснюється у встановленому розмірі – тобто без урахування будь-яких інших особливостей статусу цих фізичних осіб, наприклад таких, як сплата за таку особу, як за найманого працівника, єдиного внеску його роботодавцем.

 

Питання: Чи може фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності нараховувати єдиний внесок у розмірі 8,41% на заробітну плату працівників – інвалідів? 

 

Відповідь: Розмір єдиного внеску для кожної категорії платників та пропорції його розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування визначаються статтею 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон). Так, платники – роботодавці нараховують єдиний внесок на суми заробітної плати за видами виплат, що включать основну і додаткову заробітні плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону «про оплату праці» залежно від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника єдиного внеску, з урахуванням видів його економічної діяльності (від 36,76 до 49,7%). Відповідно до частини 13 статті 8 Закону, єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41% їх заробітної плати. Тобто, Законом визначено, що зазначена норма чітко розповсюджується на підприємства, установи і організації, на яких працюють інваліди та не розповсюджується на фізичних осіб – підприємців, у яких працюють інваліди. Враховуючи зазначене, фізична особа – підприємець нараховує єдиний внесок на заробітну плату працівників – інвалідів у розмірі, встановленому залежно від класу професійного ризику виробництва, до якого його віднесено.

 

Питання: Чи має право фізична особа – підприємець, яка обрала спрощену систему оподаткування та отримує пенсію на пільгових умовах або за вислугою років не сплачувати єдиний внесок? 

 

Відповідь: Єдиний внесок для фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, встановлено у розмірі 34,7% суми, що визначаються такими платниками самостійно, при цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску та більшою ніж максимальна величина бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України від 08.07.2010 №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Згідно до статті 4 цього ж Закону виключення складають фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення віку 60 років, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

 

  • 55 років – які народилися до 30 вересня 1956 року включно;
  • 55 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;
  • 56 років – які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
  • 56 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;
  • 57 років – які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;
  • 57 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
  • 58 років – які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
  • 58 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
  • 59 років – які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
  • 59 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
  • 60 років – які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Враховуючи вищевикладене, у разі коли підприємець, який обрав спрощену систему оподаткування отримує пенсію за віком на пільгових умовах, пенсію за вислугу років, пільги щодо сплати єдиного соціального внеску на нього не розповсюджується.

 

Питання: Фізична особа – підприємець, що перебував на загальній системі оподаткування, протягом 2011 року не здійснював підприємницьку діяльність та відповідно не отримував дохід. Чи повинен він сплачувати за цей період єдиний внесок?

 

Відповідь: Фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у проваджені ними підприємницької діяльності, згідно до пункту 4 частини першої статті 4 закону визначені як платники єдиного внеску. У відповідності до абзацу першого пункту 2 частини першої статті 7 та частини одинадцятої статті 8 Закону фізичні особи – підприємці та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у проваджені ними підприємницької діяльності (крім фізичних осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), нараховують єдиний внесок у розмірі 34,7% на суму доходу (прибутку) отриманого від їх діяльності, яка підлягає обкладанню податком на доходи фізичних осіб, та суми доходу, що розподіляється між членами сім’ї фізичних осіб-підприємців, які беруть участь у провадження ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

 

Тетяна Джуравець,

перший заступник начальника

управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях