На головну сторінку Контакти Карта сайту
 
 

Актуально

18.02.2015 Перелік сховищ та укриттів на території Першотравневого району Детальніше...
 
09.01.2015 Для оперативного реагування на аварійні ситуації до Вашої уваги надається перелік телефонів оперативних служб м. Чернівці Детальніше...
 
20.07.2011 Детальніше...
 
 
На головну сторінку

Умови призначення пенсії на пільгових умовах  

 

Умови праці впливають на розмір заробітної плати, на тривалість робочого часу, відпустки тощо. Наприклад, праця шахтарів, хіміків, металургів і осіб багатьох інших професій пов'язана, як правило, з важкими умовами праці, інколи шкідливими для здоров'я. Відповідно оплата їх праці вища, а тривалість робочого дня менша. Ці особи отримують й інші пільги - додаткові відпустки, безкоштовне харчування тощо. Уся система таких пільг закріплена чинним законодавством про працю. Законодавство передбачає також призначення пенсій за віком на пільгових умовах. Причому чим більший ступінь важкості та шкідливості умов праці, тим нижчий вік виходу на пенсію, менші вимоги до стажу, необхідного для призначення пенсії, вищі розміри пенсій (оскільки вища заробітна плата, з якої сплачено внески до Пенсійного фонду). Зниження віку виходу на пенсію та стажу скорочує період трудової діяльності працівника в несприятливих умовах, а відтак зменшується шкідливий вплив цих умов на його здоров'я. Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Є випадки коли в трудовій книжці такі дані відсутні, тому для підтвердження права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах потрібна довідка встановленого зразка про підтвердення наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637 (зі змінами від 05.07.2006р.).

У цій довідці повинно бути зазначено: періоди роботи, які зараховують до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт; найменування списків або їх номери, куди включено цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.

Такі довідки видаються підприємствами, на яких працювали громадяни, або їх правонаступниками. Архівні установи не мають права видавати уточнюючі довідки, робити висновки щодо виконання (невиконання) конкретною особою певних умов роботи.

Досить часто трапляється, що підприємство, ліквідовується без визначення правонаступника. Таким чином, людина, яка на момент звернення за призначення пенсії за віком на пільговихї умовах, раніше не могла підтвердити таке право. Тому з метою соціального захисту даної категорії громадян, було прийнято Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006р. №18-1. З цією метою у всіх областях України були створені спеціальні комісії. Зокрема, в Чернівецькій області така Комісія створена при головному управлінні Пенсійного фонду України.

Для подачі заяви і надання документів про пільгову роботу для розгляду на комісії громадянам необхідно спочатку звертатися в управління Пенсійного фонду України за місцем проживання.

Для підтвердження спеціального стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

  • заяву про підтвердження стажу роботи;
  • довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про ліквідацію підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;
  • трудову книжку;
  • документи, видані архівними установами, зокрема, довідку про заробітну плату, копії документів про проведення атестації робочих місць, копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі їх відсутності – довідку про їх відсутність).

Фахівці управління Пенсійного фонду при прийомі заяви перевіряють правильність оформлення документів, відповідність викладених у них відомостей про заявника з паспортними даними і документами про стаж, і не пізніше за три робочі дні з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи, направлять усі документи на розгляд комісії.

Комісія ухвалює рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні і не пізніше п’яти робочих днів з моменту його ухвалення рішення комісії передається в районне управління Фонду, яке у свою чергу зобов’язане повідомити заявника.

У разі, коли до архівних установ первинні документи по ліквідованих підприємствах не передані, отже, архіви не можуть видавати ніяких документів громадянам по таких підприємствах. То на жаль, ці громадяни втратять можливість реалізувати своє право на пільгове пенсійне забезпечення, оскільки записів у трудовій книжці для цього частіше недостатньо.

Для того, щоб громадяни не втрачали можливість реалізувати своє право на пільгове пенсійне забезпечення, підприємства, у разі своєї ліквідації зобов’язані передавати до архівних установ первинні документи.

 

Алла Гуцул,

начальник відділу пенсійного забезпечення №3

управління Пенсійного фонду України в  м. Чернівцях